Wytyczne kompetencji IPMA ICB 4.0
4.4.6 Praca zespołowa
Praca zespołowa to łączenie ludzi dla realizacji wspólnego celu.
Zespoły są grupami ludzkimi, pracującymi wspólnie nad realizacją konkretnych celów. Zespoły projektowe są z reguły wielodyscyplinarne, angażujące specjalistów z różnych dziedzin. Praca zespołowa to budowanie produktywnego zespołu poprzez jego tworzenie, wspieranie i prowadzenie. Relacje i komunikacja wewnątrz zespołu są jednymi z najważniejszych aspektów udanej pracy zespołowej.
Zamiar
Zamiarem tego elementu kompetencji jest umożliwienie jednostce doboru właściwych członków zespołu, promowanie zorientowania na zespół i efektywne nim zarządzanie.
Opis
Praca zespołowa obejmuje cały cykl życia zespołów. Wszystko zaczyna się od fazy wstępnego doboru właściwych członków zespołu. Następnie kierownik projektu buduje zespół, wspiera go i nim kieruje. W trakcie poszczególnych etapów projektu członkowie zespołu i zespół jako całość dojrzewają i nabywają nowych umiejętności, mogą więc wykonywać przydzielone zadania w sposób niezależny a także uzyskać większą odpowiedzialność.
Budowanie zespołu odbywa się często poprzez organizowanie spotkań, warsztatów i seminariów z udziałem kierownika projektu, członków zespołu, a czasem innych zainteresowanych stron. Ducha zespołu (tj. sprawianie że ludzie dobrze razem współdziałają) można osiągnąć poprzez motywację osobistą, wyznaczanie celów zespołowych, wydarzenia społeczne, strategie wspierające i inne metody.
Problemy w zespole spowodowane mogą być trudnościami natury technicznej lub finansowej czy innymi stresującymi sytuacjami. Problemy mogą wynikać z różnic kulturowych i edukacyjnych, różnych zainteresowań i / lub metod pracy lub fizycznym dystansem pomiędzy członkami zespołu. Kierownik projektu musi ciągle rozwijać zespół i jego członków przez cały cykl życia projektu.
W trakcie trwania projektu, praca członków zespołu powinna być regularnie weryfikowana przez osobę kierująca zespołem w porozumieniu z przełożonym, w celu oceny i reagowania na potrzeby rozwojowe, coachingowe i szkoleniowe członków zespołu. Konieczne może być wdrożenie działań naprawczych, w przypadku, gdy wydajność członka zespołu jest poniżej wymaganych założeń. Przez cały okres pracy zespołu kierownik projektu powinien zachęcać członków zespołu i promować osobiste zaangażowanie, networking, produktywne środowisko pracy, poprawę komunikacji i relacji.
Wiedza
- Organizacja projektu;
- Wzory do naśladowania wewnątrz zespołu;
- Modele cyklu życia zespołu.
Umiejętności i zdolności
- Umiejętność rekrutacji i doboru personelu;
- Techniki rozmowy kwalifikacyjnej;
- Budowanie i utrzymywanie relacji;
- Umiejętność facylitacji.
Powiązane elementy kompetencji
- Wszystkie inne elementy kompetencji z obszaru Ludzie;
- Perspektywa 4: Układy sił i interesów;
- Perspektywa 5: Kultura i wartości;
- Praktyka 5: Organizacja projektu i komunikacja;
- Praktyka 8: Zasoby;
- Praktyka 10: Planowanie i kontrola.
Kluczowe wskaźniki kompetencji
- 4.4.6.1 Dobór członków i budowanie zespołu
- 4.4.6.2 Promowanie współpracy i networkingu pomiędzy członkami zespołu
- 4.4.6.3 Wspieranie, moderowanie i ocena rozwoju zespołu i jego członków
- 4.4.6.4 Wzmacnianie zespołów poprzez delegowanie zadań i odpowiedzialności
- 4.4.6.5 Rozpoznawanie błędów – kierowanie uczeniem się na błędach